Src 2 Belgesi

Src 2 Belgesi Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

Karayollarının kurallarına baktığımız zaman tüm ticari araç sürücülerinin ehliyetleri dışında sahip olduğu src belgelerini görmekteyiz. Bu belgeler kanunen alınması zorunlu olan belgelerdir. Src 1, src 2 belgesi gibi 5 adet belgeyle kategorilendirilmiş olan bu belgeler ticari taşımacılıkta oldukça önemlidir. Panelvan, kamyon, kamyonet, çekici gibi araçların çoğu sürücüsü src belgesine sahip olmalıdır. Hangi çeşidine sahip olacağı ise faaliyet yerine göre değişiklik gösterecektir.

Src belgesi kullanmanın koşulları vardır. Buna yaş, ehliyet türü ve benzeri etkenler girer. Sürücü anlamına giren bu belgeyi almak için sınava girebilir ya da muafiyet uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz. Bir çok firma src belgeli sürücüler aramakta, iş ilanları vermektedir. Bu nedenle belgenin iş istihdamı anlamında değeri de büyüktür.

Src 2 Belgesi Ne Anlama Gelir?

Src belgesi çeşitlerinden biridir ve bu belgenin de bazı faaliyet alanları vardır:

  • Yurtiçinde yolcu taşımak için gerekli olan bir belgedir.
  • Bu belgeyi almak isteyen kişinin henüz 66 yaşından gün almamış olması gerekir.
  • Src1 belgesi gibi hem yurtiçinde hem yurtdışında faaliyet gösteremez ve yolcu taşıma izni sadece yurtiçiyle sınırlıdır.
  • Src 2 belgesi alanlar, yurtiçinde bulunan tüm yolcu taşıma araçlarını kullanma hakkına da sahip olmuş olurlar.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesine sahip olmak isteyenler için 2 yöntemden bahsedeceğiz. Bunlar sınavla alım ve muaf olarak alımdır. Muaf olarak belgeyi almak için 25.02.2003 tarihinden evvel alınmış bir B, C,D ve E ehliyet belgenizin olması gerekir. Ehliyetiniz bu tarihten önce alındıysa ama B olduğunu söylüyorsanız o zaman da 90 günlük prim ödemesi belgesi getirmeniz gerekir. (not: SGK şartı kaldırılmıştır) Muafsanız dilekçe yazarak hangi belgeyi istediğinizi belirtebilir (örneğin src 2 belgesi) ardından kimlik, fotoğraf ve dekont gibi gerekli belgelerle başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sınava girecekseniz karşınıza çıkan 50 sorudan 30 tanesini bilmeniz gerekir.  Sınav bazı il merkezlerinde yapılır. Örnek soruları çalışmak için internette bulabilirsiniz. Bunun için bakanlıktan onaylı şekilde açılan eğitim yerlerine de başvurabilir ve işlemlerinizi oradan da yürütebilirsiniz.