Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi (TMGD Eği̇ti̇mi̇)

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi nedir? taşınması tehlikeli olan her türlü tehlikeli maddelerin güvenli şekilde nakliye edilmesini sağlayan danışmanlar için verilir.

Kısa adıyla TMGD eğitimi, tehlikeli madde taşımacılığına dair ulusal mevzuat, uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri, tehlikeli madde sınıflandırmalarını, ambalajlama kuralları, tank ve konteyner kurallarını içerir. Ayrıca bu eğitimi kapsamında ikaz levhası, etiketleme, işaretleme ve turuncu plaka takılması kuralları, taşıma evraklarına dair bilgileri içerir. Bu eğitim kapsamında sevkiyat yöntemleri, gönderim kısıtlamaları, yolcu taşınması kuralları, karışık yükleme yasakları ve önlemleri, tehlikeli maddelerin ayrıştırma kuralları gibi dersler verilir.

SINAV TARİHİ: 21 Eylül 2024

KONTENJAN: 20 Kişi

ÖNEMLİ BİLGİ: Bu eğitime yalnızca LİSANS mezunları katılabilir.

TOPLAM EĞİTİM SÜRESİ: 64 saat

EĞİTİMEN: Emre YAĞIZ

TMGD KURS ÜCRETİ: 12.000 TL.

TMGD EĞİTİM TARİHİ

TMGDEĞİTİM GÜNÜ

TMGDDERS SAATLERİ

01 Eylül 2024Pazar09.00 – 17:50
02 Eylül 2024Pazartesi09.00 – 17:50
03 Eylül 2024Salı09.00 – 18:50
04 Eylül 2024Çarşamba09.00 – 17:50
05 Eylül 2024Perşembe09.00 – 17:50
06 Eylül 2024Cuma09.00 – 17:50
07 Eylül 2024Cumartesi09.00 – 17:50
08 Eylül 2024Pazar09.00 – 17:50
Tmgd Eğitim Tarihleri

DETAYLI BİLGİ İÇİN: Telefon: 0 212 641 13 13 ARA

Eğitimin İçeriği;

 • Elleçleme kuralları,
 • İstifleme kuralları,
 • Taşınan maddelerin miktar sınırlamaları,
 • Yükleme işlemi ve boşaltma işlemi sonrasında temizleme,
 • Gazdan arındırma kuralları,
 • Araçta bulundurulması gereken çeşitli evraklar,
 • Trafikte tehlikeli madde araçlarının seyri ve park etme ile ilgili kurallar derslerin kapsamındadır.

YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ: T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliği 24.10.2013 tarihinde 28801 sayı ile  Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik, 30/11/2005 tarihli ve 5434 sayılı kanun ile kabul edilen Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasına (ADR) paralel olarak hazırlanmıştır.

Eğitim Kurumumuz TMGD Eğitimi vermek için yetkilidir. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki numarayı arayarak eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olma Şartları

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için üniversitelerin fen (kimya, fizik, biyoloji, istatistik, matematik)  ve mühendislik bölümlerinde lisans ya da tehlikeli madde ve güvenlik programı ön lisans mezunu olmak. Ayrıca, dolanlı iflas, sahtecilik, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, hırsızlık, kaçakçılık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, rüşvet suçları gibi suçlardan ceza ile hükümlü bulunmadığına dair beyanda bulunmak,

Ulaştırma Bakanlığı onaylı Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı eğitim kuruluşlarından Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi Tamamlama Belgesi almak ya da tehlikeli madde ve güvenlik programı ön lisans diploması almak ve bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olmak şartları vardır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı  Eğitim  Kaydı İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Sabıka kaydı (UDHB verilmek üzere E-devlet’ten ya da adliyeden alınabilir)
 • Kimlik Fotokopisi
 • Lisans Diploması ya da Geçici Mezuniyet Belgesi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 Adet biyometrik formatta vesikalık resim

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kuruluşlarında eğitim almak gerekir. Ayrıca eğitim sonunda yapılan sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekir. Bu koşulları tamamlayan katılımcılar ADR-TMGD sertifikası alabilirler.

TMGD Sınav Kuralları;

 • Sınavda toplam çoktan seçmeli 40 soru sorulur.
 • Sınav süreniz 240 dakikadır. Her bir soru içim 6 dakika zaman verilir.
 • Sınav geçme barajı 70 puandır.
 • Sınav esnasında ADR kitaplarınızın açık olması serbesttir.
 • Toplam 4 sınav hakkınız vardır.

Eğitim Kitabı Hakkında

Adr, 17 madde ve 2 ek ten oluşan bir anlaşmadır. EK-A ve EK-B kapsamında 2 adet cilt haline getirilmiştir. Kuralları (ülkelerin kendi ulusal kanunlarına göre bazen farklılık gösterebilir) üyesi bulunan ülkelerde ise aynen uygulanır. Adr kitapları farklı ülkelerde farklı dillerde yayınlandığı için uluslararası ortak bir dil ihtiyacı doğurmaktadır. Kitaplarda Kısım / Bölüm / Alt bölümlerin başlarında yazan rakamlar “referans” olarak tanımlanır ve ortak bir dil kabul edilir.

TMGD YETKİ BELGEMİZ

Tmgd yetki belgesi
Tmgd yetki belgesi

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sertifikası

Yeni Ümit Eğitim Kurumlarında tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi 8 gün, günde 8 saat olmak üzere toplam 64 ders saati olarak verilir. Derslere devam etmek mecburidir. Eğitimlerde bir ders saati 50 dakikadır. Bunun yanı sıra 8 saatlik yangın eğitiminin de alınması zorunludur. Son olarak sınava girip başarılı olanlar tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar.

tmgd eğitimi

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Nerelerde Çalışabilir?

1- TMGDK (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları) Yetki Belgesi olan bir şirkette tam zamanlı istihdam edilerek toplam sekiz firmaya danışmanlık yapabilir.

2- TMFB (Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi) sahibi olan bir firmanın tam zamanlı çalışanı olarak maksimum 5 şubesine danışmanlık verilebilir.