Src 4 Belgesi

Src 4 Belgesi Yurt İçi Eşya ve Kargo Taşımacılığı

Src belgesi nedir diye soracak olursanız kara yolu taşımacılığında sürücülere zorunlu tutulan bir belge olduğunu söyleyebiliriz. Karayolu Kanunları’na baktığımız zaman bu belgenin ticari araç kullananlara zorunlu kılındığını fark edeceksiniz. Yani kamyon, kamyonet, çekici ve panelvan gibi bir çok ticari aracın sahibi olun ya da olmayın eğer bir taşımacılık faaliyetinde bulunuyorsanız mutlaka src almalısınız. Src’nin çeşitleri vardır ve src 4 belgesi de bunlardan biridir. Sizlere src 4’ü anlatacağız ve amaçları nedir, nasıl alınır öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca merak edenler için src kelimesinin anlamının sürücünün kısaltmasından geldiğini de söyleyebiliriz.

Src 4 Belgesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

  • Yük ve eşya taşımacılığı için kullanılan bu belge yurtiçinde kullanılacak olan ticari araçlar için alınır.
  • Bu ticari araçları kullanacak olan sürücünün yaşı 66’ü geçmemelidir. Ya da 66 yaşından gün almamış olması gereklidir.
  • src 4 belgesine sahip olanlar yurt içinde tüm yük ve kargo taşıyacak olan araçların kullanım hakkını elde etmiş olurlar.
  • Fakat bu belge src3 belgesi gibi hem yurtiçi hem yurtdışında geçerli değildir ve uluslararası bir özelliği yoktur. Sadece yurtiçi taşımacılığı kapsamaktadır.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almak için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki sınava girmektir. Sınava gireceğiniz zaman sınav tarihlerini ve örnek soruları ve diğer tüm bilgileri elde edebileceğiniz yer onaylı eğitim kurumlarıdır. Src eğitimi veren yerler size sınav hakkında detaylı bilgi verecektir. Sınavın 50 sorudan oluştuğunu söyleyebiliriz. Tüm aşamalarla ilgili soru sorulur ve her biriyle ilgili bilgi sahibi olmanıza gerek vardır. Almanız gereken puan 60’tır. Bu puanı almak için 30 sorunun doğru olması gerekir. Sınav merkezlerini eğitim kurumunuz açıklayacaktır ama 11 adet ilk merkezinde yapıldığını söyleyebiliriz.

Eğer sınavdan muafsanız ve src 4 belgesi almak istiyorsanız o zaman gerekli olan bazı evraklar aracılığı ile başvurunuzu iletmektir. Bunun için dilekçe yazmalı ve src 4 istediğinizi mutlaka bildirmelisiniz. Dilekçede kendi bilgilerinizde açık bir şekilde yer almalı. Bunun yanı sıra fotoğraf, kimlik ve dekont mutlaka belgeler arasında olmalıdır.

SRC Belgesi Fark Dersleri: srcbelgesi.com/src-belgesi-fark-dersleri/