Src 5 Belgesi

Src 5 Belgesi Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Karayolları kanunları ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan Src belgesi, tüm ticari taşımacılıkla ilgilenenlerin bildiği ve almak zorunda olduğu bir belgedir. Src 5 belgesi ise özellikle tehliekli madde taşıyıcılığını ilgilendirmektedir. Size açıklayacağımız bu yazıda sürücü kelimesinin kısaltması olan src belgesinin nasıl alındığını da anlatacağız.

Ticari taşımacılığın bir yükümlülüğü olan bu belge büyük bir istihdam sağlamaktadır. Bir çok sürücü bu belgelerle yurtiçi ve yurtdışında önemli firmalarla çalışmakta ve uluslararası seyahatlere gitmektedir. Çeşitlerine göre ayrılan belgelerin hepsinin yurtdışı geçerliliği olmadığını da belirtmek gerekir. Bu nedenle faaliyet alanı iyi belirlenmeli ve ona göre belge talep edilmelidir.

Önemli Not: Src 5 belgesi almak isteyenlerde src 3 yada src 4 belgesi olması zorunludur.

Src 5 Belgesi Nerelerde Kullanılır?

  • Src belge çeşitlerinden olan src5 tehlikeli madde taşıyan ticari araçlar için alınması zorunlu olan bir belgedir.
  • Her türlü tehlikeli madde taşıyacak olan sürücünün mutlaka bu belgeye sahip olması gerekir.
  • Kişinin 66 yaşını geçmemiş olması gerekir.
  • Eğer uluslararası alanda faaliyet gösterecekse sicil kaydı son derece önemlidir. Geçmişinde silah, uyuşturucu gibi suçlardan cezası olmaması gerekir.
  • Src 5 belgesi sınavı diğerlerine göre daha farklı yapılmaktadır.

Src 5 Belgesi Almanın Yolları Nedir?

Src belgesine sahip olmak istiyorsanız sınava girebilirsiniz. Bu sınav 50 sorudan oluşur ve toplamda en az 30 soruyu doğru bilmek size belge kazanma hakkını verecektir. Yani almanız gereken puan 60’tır. Src1, 2, 3 ve 4 toplamda 50 soru olsa da Src 5 belgesi için gireceğiniz sınav farklıdır. Çünkü tehlikeli madde taşımacılığı oldukça önemli ve farklı bilgi birikimleri gerektirir. Bunun için gireceğiniz sınavda size 40 farklı soru sorulmaktadır. Ayrıca bakanlık bazı eğitim birimlerini yetkilendirdiği için src eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu kurslara özellikle de src 5’i almak isteyenler gitmektedir. Örnek soruları internette bulabileceğiniz gibi sınav tarihlerini de kaçırmamalısınız.

Eğer sınavla girmeyecekseniz ve ehliyetinizin tarihi 25.02.2003 tarihinden önceyse o zaman bazı evrakları ulaştırarak bu belgeye sahip olabilirsiniz. Yapılması gereken belge ücretini yatırmış olmak ve dilekçe yazarak hangi src’yi almak istediğinizi belirtmek olacaktır. Bu sayede istediğiniz belgeye sahip olursunuz.