Src 5 Belgesi

Src 5 Belgesi Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Karayolları kanunları ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan Src belgesi, tüm ticari taşımacılıkla ilgilenenlerin bildiği ve almak zorunda olduğu bir belgedir. Src 5 belgesi ise özellikle tehliekli madde taşıyıcılığını ilgilendirmektedir. Size açıklayacağımız bu yazıda sürücü kelimesinin kısaltması olan src belgesinin nasıl alındığını da anlatacağız.

Ticari taşımacılığın bir yükümlülüğü olan bu belge büyük bir istihdam sağlamaktadır. Bir çok sürücü bu belgelerle yurtiçi ve yurtdışında önemli firmalarla çalışmakta ve uluslararası seyahatlere gitmektedir. Çeşitlerine göre ayrılan belgelerin hepsinin yurtdışı geçerliliği olmadığını da belirtmek gerekir. Bu nedenle faaliyet alanı iyi belirlenmeli ve ona göre belge talep edilmelidir.

Önemli Not: Src 5 belgesi almak isteyenlerde src 3 yada src 4 belgesi olması zorunludur.

Src 5 Belgesi Nerelerde Kullanılır?

  • Src belge çeşitlerinden olan src5 tehlikeli madde taşıyan ticari araçlar için alınması zorunlu olan bir belgedir.
  • Her türlü tehlikeli madde taşıyacak olan sürücünün mutlaka bu belgeye sahip olması gerekir.
  • Kişinin 66 yaşını geçmemiş olması gerekir.
  • Eğer uluslararası alanda faaliyet gösterecekse sicil kaydı son derece önemlidir. Geçmişinde silah, uyuşturucu gibi suçlardan cezası olmaması gerekir.
  • Src 5 belgesi sınavı diğerlerine göre daha farklı yapılmaktadır.

Src 5 Belgesi Almanın Yolları Nedir?


Src belgesine sahip olmak istiyorsanız sınava girebilirsiniz. Bu sınav 50 sorudan oluşur ve toplamda en az 30 soruyu doğru bilmek size belge kazanma hakkını verecektir. Yani almanız gereken puan 60’tır. Src1, 2, 3 ve 4 toplamda 50 soru olsa da Src 5 belgesi için gireceğiniz sınav farklıdır. Çünkü tehlikeli madde taşımacılığı oldukça önemli ve farklı bilgi birikimleri gerektirir. Bunun için gireceğiniz sınavda size 40 farklı soru sorulmaktadır. Ayrıca bakanlık bazı eğitim birimlerini yetkilendirdiği için src eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu kurslara özellikle de src 5’i almak isteyenler gitmektedir. Örnek soruları internette bulabileceğiniz gibi sınav tarihlerini de kaçırmamalısınız.

Eğer sınavla girmeyecekseniz ve ehliyetinizin tarihi 25.02.2003 tarihinden önceyse o zaman bazı evrakları ulaştırarak bu belgeye sahip olabilirsiniz. Yapılması gereken belge ücretini yatırmış olmak ve dilekçe yazarak hangi src’yi almak istediğinizi belirtmek olacaktır. Bu sayede istediğiniz belgeye sahip olursunuz.

Src 5 Eğitimi İçeriği Nelerdir?

SRC 5 – ADR belgesi, Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliklerine uygun olarak tehlikeli yük taşıyan sürücüler için gerekli mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 5 sertifikaları eğitimine katılmak için SRC3 veya SRC4 sertifikalarından birine sahip olmanız gerekir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sınavı başarıyla geçilmelidir.
Geçme notu 60 olarak belirlenmiştir. Sertifika SRC5 (ADR) Tehlikeli malların taşınması Sürücüler için yaptığımız eğitimlerde, tehlikeli malların taşınmasıyla uğraşan bir şirketin sürücülerini zorunlu kılan eğitimlere tabi tutulması zorunlu olan eğitimlere katılmak zorunludur. Sürücülerin SRC5 becerileri kazanmasına yardımcı olmak, hataları ve kazaları en aza indirmek ve çevreyi korumak eğitimin temel görevidir.

Tankerlerin çalışabilmesi için tankerlere yönelik 13 saatlik (12 saatlik teorik, 1 saatlik pratik) eğitim programına “Tehlikeli Malların Taşınması için Sürücüler Eğitim Sertifikası” olan SRC 5 Temel Eğitim Sürücüleri katılmalıdır. Tankerler T.S altında eğitimini başarıyla tamamlarlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen merkezi sınavı geçme hakkı vardır. “Tehlikeli yük taşıyan sürücüler için eğitim sertifikası, sınavda 100 üzerinden en az 60 puan alan bir sürücünün hem tehlikeli yük taşıyan hem de tankerle kullanılabilmesi için güncellenmiştir.

Src 5 Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

SRC 5 sertifikası sahipleri, sertifikanın süresi dolmadan 6 (altı) ay içinde yenileme eğitimine katılırsa ve bakanlık tarafından yapılan sınavı başarıyla geçerse, tarihten itibaren beş yıl boyunca yeni bir SRC 5 sertifikası verilir. SRC 5’in geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır. Aşınma ve yıpranma nedeniyle kaybolan veya kullanılamayan SRC 5 sertifikaları, ilgili kişinin talebi üzerine bir ücret karşılığında yeniden tanımlanır.
Mesleki yeterlilik sertifikaları SRC1, SRC2, SRC3 ve SRC4 şu anda süresiz olarak geçerlidir. Ancak, src belgesinin süresinin dolma ihtimali vardır. Güncel bilgiler, Src sertifikasının uzatma süresi ile ilgili yasal değişiklikler yapıldığında ve bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihte bu sayfada ilan edilecektir.
SRC5 sertifikasının geçerlilik süresi (tehlikeli malların taşınması) 5 yıldır. Başka bir deyişle, SRC5 profesyonel yeterlilik sertifikası olan sürücülerin src5 sertifikalarını her 5 yılda bir yenilemeleri gerekmektedir.