Src 3 Belgesi

Src 3 Belgesi Uluslararası Eşya ve Kargo Taşımacılığı

Sürücü kelimesinin kısaltılması sonucu src ismini alan belge karayolları taşımacılığında sık sık karşımıza çıkan bir belgedir. Ticari anlamda taşımacılık yapan araç sürücülerinin hepsi bu belgeyi almak zorundadır. Src 3 belgesi, src 1 belgesi gibi uluslararası alanda faaliyet gösteren türleri de olan belgeler için bakanlık sınav yapmaktadır. Fakat sınavsız olarak muafiyetten yararlanıp belge sahibi olabilmek de mümkündür.

Eğer ticari araç sürücüleri bu belgeleri olmadan taşımacılık yapıyorsa bu büyük bir suçtur ve cezası olacaktır. Bu nedenle kanunen yasal olanı yapmak için mutlaka sürücülerin ehliyet dışında src belgesine de sahip olması gerekir.

Src 3 Belgesinin Alınma Amacı Nedir?

  • Bu belge uluslararası alanda eşya, yük ya da kargo gibi taşımacılık yapmak isteyen ticari araçların kullanması gereken bir belgedir.
  • Yük, kargo ve eşya gibi taşımacılık yapacak olan sürücülerin 66 yaşından gün almamış olması şartı aranır.
  • Ayrıca bu kişiler uluslararası alanda faaliyet göstereceği için hakkında özellikle gümrük, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ya da temini gibi herhangi bir suç işlenmemiş olması gerekir. Özellikle bu anlamda kişilerin sicilinin temiz olmasına bakılır.
  • Src 3 belgesi alan kişiler sadece yurtdışında değil aynı zamanda yurtiçinde de tüm yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapacak araçların kullanım hakkına sahip olur diyebiliriz.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesi almak isteyenler sınava başvuracaksa başvuru tarihini kaçırmamak ve örnek soru ve çözümleri görmek için bir eğitim  kurumuna başvurabilir. Bakanlığın onaylı olarak açtığı src eğitimleri veren kurumlar vardır. Bu kurumlara giderseniz sınav tarihlerini de kaçırmamış olursunuz. Sorular 50 adettir ve eğer Src 3 belgesi almak istiyorsanız bunun 30 tanesine doğru cevap vermeniz şartı vardır. Bu da 60 puana denk gelir. Sınav 100 üzerinden değerlendirilir. Sınav her şehirde yapılmadığı için yine bu bilgileri eğitmenlerimizden öğrenebilirsiniz. Sınav sonuçlarını da e-devlet üzerinden görebilirsiniz.

Eğer sınavdan muafsanız bazı evraklarla başvuru yapmanız gerekir. Bunun için hangi src belgesini istediyseniz onun yazılı olduğu dilekçenin yanında dekont ve nüfus cüzdanı fotokopisi götürmelisiniz.