Src Belgesi Ne İşe Yarar?

Src Belgesi Ne İşe Yarar?

SRC belgesi, yolcu ve yük taşımacılığı yapacak olan tüm ticari araç sürücülerinin almak zorunda olduğu yasal bir belgedir. Mesleki yeterlilik belgesi olarak da tabir edilen bu belge, yasal yükümlülükler gereği gerekli koşullar yerine getirilerek alınmalıdır.

Kamyon, kamyonet, panelvan, çekici, otobüs ve minibüs gibi araçları kullanacak olan ticari şoförler yolculuk esnasında her daim yanında bulundurması büyük önem taşımaktadır. Trafikte belirli zamanlarda yapılan kontroller neticesinde, bu araçları farklı amaçlar doğrusunda kullanan şoförler yasal prosedür gereği göstermek zorundadır. Taşıtların sevk ve idaresini gerçekleştiren kişiler sürücü belgesi (Ehliyet) ile birlikte SRC belgesini bulundurma yükümlülüğü altındadır.

SRC Belgesi Neleri Kapsar?

Birçok insan src belgesi ne işe yarar diye merak etmektedir. Özellikle ticari açıdan eşya ve yolcu taşımacılığı gerçekleştirecek olan şoförler, hangi koşullar dahilinde SRC belgesinin alınması gerektiğini merak eder. SRC belgesi psikoteknik bir belgedir.

Uluslararası yolculuk yapan şoförlerin ticari açıdan bulundurması gereken mesleki yeterlik belgesi olarak da bilinir. Şoförün içerisinde bulunduğu fizyolojik ve psikolojik etmenler gözünü alınmak suretiyle, belli bir sınavdan geçilerek bu belge verilir.

Yurtiçi ve yurtdışı yapılacak olan taşımacılık, kullanılacak olan araç türü ve yolcu taşımacılığı gibi etmenler göz önüne alınarak farklı SRC belgeleri alınmaktadır. Bunlar SRC1 belgesi ile başlamak suretiyle sırasıyla SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olarak ön plana çıkmaktadır.

Farklı SRC Belgelerinin Kullanım Alanları

SRC1 ile başlamak suretiyle SRC5’e kadar bu belgeler devam etmektedir. Yapılacak olan işe bağlı olarak belgelerin alınması değişkenlik göstermektedir.

  1. Uluslararası taşımacılık yapacak olan şoförlerin ticari açıdan SRC1 belgesi alması gerekir.
  2. Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak olan şoförler SRC2 belgesine sahip olmalıdır. Buradaki fark SRC1 belgesi alan kişiler SRC2 belgesi de almış sayılmaktadır.
  3. Uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı noktasında SRC3 belgesi ön plana çıkar.
  4. Yurtiçi eşya ve kargo taşımacılığı için SRC4 belgesi kriterler arasındadır. Aynı durum burada da geçerlidir. Yani SRC3 belgesine sahip olan şoförler, SRC4 belgesi almış şekilde yasal olarak kabul edilir.
  5. Tehlikeli madde taşıyan araç şoförleri ise SRC 5 belgesi sahip olmalıdır.

Tüm bu kıstaslar doğrultusunda src belgesi ne işe yarar sorusuna hitaben farklı taşımacılıklar için fiziksel ve psikolojik olarak geçer not alan sürücülerin bulundurması gereken belge denebilir.

SRC Belgesi Alma Zorunluluğu

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu Gereğince ‘’Karayolu taşımacılık faaliyetleri yeterlilik eğitimi yönetmeliği’ kapsamında, araç sahibi olunsun ya da olunmasın mutlaka ticari sürücü belgesine sahip olan şoförler SRC belgesi almalıdır.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeyle, SRC belgesi olmayan ticari sürücüler yola çıkamayacaklardır. Bu yüzden src belgesi ne işe yarar diye merak eden sürücüler için, tüm bu kriterler doğrultusunda mutlaka bulundurulması gereken belge olduğunu söylemek mümkün.