Src Belgesi Yaş Sınırı

Ehliyette olduğu gibi SRC belgesi alacaklar içinde yaş sınırlaması vardır. Ehliyet ve SRC arasında yaş şartında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Ehliyette sadece alt yaş sınırı varken src de ayrıca üst yaş sınırı da bulunmaktadır. Peki Src Belgesi Yaş Sınırı kaçtır ve src kaç yıl geçerlidir aşağıda inceleyelim.

Src belgesi kaç yaşında alınır?

Src kaç yaşında alınır?
Src kaç yaşında alınır?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 32 nci maddesinde sürücülerde aranan özel şartlar altında yaş sınırları açıkça belirtilmiştir. Buna göre src almak için alt sınır 18 yaşını doldurmaktır. Üst yaş sınırı ise 66 yaşından gün almamaktır. Bu saydıklarımız minibüs, kamyon, kamyonet kullananlar içindir. Ayrıca kanunda büyük otobüs kullanacaklar için de kural koyulmuştur. Büyük otobüs kullanacak olan kişilerinde 24 yaşını tamamlayarak 25 yaşından gün almaları beklenir.

Src geçerlilik süresi

Src geçerlilik süresi
Src geçerlilik süresi

Yukarıda src yaş şartından bahsettik. Sık sorulan sorular arasında bulunan “src kaç yıl geçerli” sorusunun cevabı da aslında yukarıda belirttiğimiz gibi üst yaş sınırına gelindiğinde src belgesinin kullanım süresi dolmuş olur. Daha açıklayıcı olması için src 66 yaşına kadar geçerlidir. Ancak bu belgeler arasında SRC 5 belgesi için bu süre 5 yıldır. Src 5 belgesi alacak olan sürücüler her 5 yılda bir güncelleme eğitimine katılmaları ve güncelleme sınavına girmeleri gerekmektedir.

  • Src 1 Belgesi geçerlilik süresi: 18 yaş ile 66 yaş arası. Not: Büyük otobüs (17 kişiden fazla oturma yeri olan araç)  kullanacaklar için 24 yaş ile 66 yaş arasıdır.
  • Src 2 Belgesi geçerlilik süresi: 18 yaş ile 66 yaş arası.
  • Src 3 Belgesi geçerlilik süresi: 18 yaş ile 66 yaş arası.
  • Src 4 Belgesi geçerlilik süresi: 18 yaş ile 66 yaş arası.
  • Src 5 Belgesi geçerlilik süresi: 5 yıldır.
  • Üdy Belgesi geçerlilik süresi: Süre sınırı yoktur

Önemli Not: Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri (KTFMY) Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği 40. maddesine istinaden;

‘Bakanlık Mesleki Yeterlilik Belgesi sahiplerine, 5 yılda bir; ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmelerin taşımacılık faaliyetlerine yansımaları ve değişen mevzuatı kapsayan bir periyodik eğitim alma zorunluluğu getirebilir.’ denilmektedir.

İlerleyen dönemlerde Src Belgesi Yaş Sınırı ve src geçerlilik sürelerinde değişiklik yapılabilir.