SRC KARTLARI

Src Belgesi Sınavında Başarılı Olanların Src Belgesi Kartları Hakkında Bilgilendirme!

Sayın adaylarımız; SRC sınavını yapma yetkisi Milli Eğitim Bakanlığında, kartlarının basım yetkisi ise Ulaştırma Bakanlığına verilmiştir. Bu süre içerisinde yetki düzenlemesi nedeniyle yaşanan süreç sona ermiş ve aşağıda src belgeniz hakkında detaylı olarak bilgi verme gereği duyduk.

Src Kartı Çıkarma İşlemleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2018 yılı itibari ile src belgesi kartlarını fiziksel olarak kart basma işlemini yapmamaktadır. Src kartı basımı yerine src belgesi sahipleri belgelerine e-devlet şifreleri ile barkotlu src belgelerini görüntüleyebilir. Ayrıca yol denetimlerinde Trafik Polisi ve Jandarma sizin SRC belgenizin olup olmadığını sistemden sorgulama yapmaktadır.

Buna göre;

  • SRC KARTINIZIN BASIMINI YAPACAK OLAN KURUM: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
  • SRC BELGESİ HARCININ YATIRILACAĞI BANKA: Vakıf Bankası şubeleri
  • 2024 Src Kart Ücreti: 147,00 TL.
  • HARCINIZI YATIRDIKTAN SONRA: Harcınız yattıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden src belgesine artık hak kazandığınızı göreceksiniz.
  • BELGENİZİN GÖNDERİLECEĞİ YER: İkamet adresiniz nerede görünüyorsa yani  Merkezi Nüfus İdaresi Sistemine “Sistemde Kayıtlı Adres Bilgileriniz”  ‘in kayıtlı olduğunuz en son adrese PTT kanalıyla iadeli taahhütlü olarak gönderilecektir. Not: Src kartınız resmi olarak en son kayıtlı adresinizden taşındıysanız mutlaka belgenizi takip etmeniz gerekecektir. Zira postacı adreste sizi yada birinci derecede akrabanızı bulamazsa belgeniz Ankara’ ya geri gönderilir.

SRC Belgenizin hayırlı olmasını diler, başarılarınızın yaşam boyu devam etmesini dileriz.

One Response