Src Sınav Sonuçları

Src Belgesi Sınav Sonuçları 2017

Bilindiği gibi src belgesi sınav yürütme yetkisi 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçmiştir. Bu tarihten sonra sınav sonuçlarınızı sınav günü yada src sınavından bir gün sonra eğitim aldığınız kursu arayarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu söylediğimiz şey Src1, Src2, Src3 ve Src4 belgeleri için geçerlidir. SRC5 belgesi için sınava girdiyseniz aşağıda yazılı kurallar geçerlidir.

Src 5 belgesi karayolu taşımacılığında alınması gereken bir belgedir ve 5 çeşit SRC belgesi vardır. Sınavla ya da doğrudan alınabilen Src sınav sonuçlarını e-devlet üzerinden görebileceğiniz gibi Ulaştırma Bakanlığı’nın sayfasından da takip edebilirsiniz.

Karayolu Taşıma Kanunları çerçevesinde kuralları belirlenen bu belgeyi tüm ticari araç sürücüleri almak zorundadır. Örnek vermek gerekirse bunlar yolcu ya da eşya taşıyan otobüs, kamyon, tır, kamyonet, minibüs ve benzeri araçlar olabilir. SRC kelimesinin taç açılımını soranlara ise sürücü kelimesinin kısaltılmışı olduğunu söyleyebiliriz ve aslında bu belge mesleki yeterlilik belgesi olarak da adlandırılmaktadır.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almanın iki yolu vardır. Muafiyetsiz yani sınava girmeden alınabileceği gibi aynı zamanda sınavla da alınabilmektedir. 25.02.2003 tarihinden önce ehliyetinizi aldıysanız sınava girmenize gerek olmadan direkt başvuru ile belgenizi alabilirsiniz. Fakat ehliyetini alma tarihiniz belirttiğimiz tarihten sonraya denk geliyorsa o zaman sınavsız belgeyi alamazsınız.

Sınavları Ulaştırma Bakanlığı yapmaktadır. Sınav tarihleri ve ne kadarda bir yapıldığı bakanlığın sayfasından da bulunabilir. Src sınav sonuçlarını da yine bu sayfadan ya da e-devlet sitesini takip ederek bulabilirsiniz. Sınava katılmadan belge alacaksanız gerekli olan evrakları bakanlığa teslim edebilir ya da bu işi sizin adınıza yapan aracı kurumları tercih edebilirsiniz.

SRC Belgeleri Kaç Çeşittir?

Src belgelerini 5’e ayırıyoruz. Bunlar faaliyet alanlarına göre sınıflandırılmış durumdalar.

  • SRC1: uluslararası taşımacılıkta kullanılan belgedir. SRC1’e sahip olursanız aynı zamanda SRC2’niz de var sayılacağından önemlidir.
  • SRC2: yurtiçi taşımacılık için kanunen alınması zorunlu olan belgedir.
  • SRC3: yurtdışında kargo taşıyacaksanız ya da eşya taşımacılığı yapacaksanız almanız gereken ticari belgedir. Bu belgenin sahipleri SRC4 belgesinin de sahibi sayılır.
  • SRC4: yurtiçinde taşımacılık yapanların aldığı belgeye denir.
  • SRC5: zararlı madde taşıyan ticari araçlar için mutlaka alınması gereken bir evraktır.

Src sınav sonuçlarını öğrenmeden önce örnek sınav sorularını internette bulabilirsiniz. Ayrıca bu sınava katılmak için yaşınızın büyük otobüs kullanacaklarda 26 ile 66 yaş olması, minibüs, kamyonet ve kamyon kullanacaklarda 18 ile 66 yaşında olunması gerektiğini bilmelisiniz. Her bir SRC kategorisi için sınavda soru çıkar ve toplam soru sayısı 40’dır.