Src Sınavları

Mesleki Yeterlilik Eğitim (src belgesi) Sınav Tarihleri

Not: Src sınavları artık merkezi sistem şeklinde yapılmamaktadır. Her ilçe milli eğitim müdürlüğü kendi sınav takvimini kendisi ayarlamaktadır. Her ilçede hemen hemen her ay sınav yapılmaktadır.

2017 yılında yapılacak olan src sınavları dört adet olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından planlanmıştır.

Buna göre;

1.Sınav tarihi: 22 Ocak 2017 Pazar günü yapılacaktır. Bu sınavla ilgili olarak sınav harcı, sınav giriş belgesi ve src sınav soruları ile ilgili ayrıntılara göz atacak olursak; sınav giriş belgeniz 13 ile 16 Ocak 2017 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden yayınlanacaktır. Src Belgesi sınav giriş belgenizi e-devlet şifreniz varsa ulaşabilirsiniz. Ancak bazı kişiler internet kullanmasını bilmiyor yada e-devlet şifresini unutabiliyor ve sınav giriş belgelerine kendileri ulaşamıyor. Burada hemen panik yapmayın çünkü sınav giriş belgenizi src eğitimi aldığınız eğitim kurumu size çıkartıp vermekle mükelleftir.

22 Ocak 2017 tarihinde yapılacak olan src sınavının sonuçları sınavdan yaklaşık olarak iki hafta sonra açıklanır. Bu sınavda geçme notu 60 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Ancak sınav yapma yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına geçtiğinde Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde sınavdan geçme notu büyük bir ihtimal 70 puan ve üzeri olması bekleniyor ama siz hemen panik yapmayın çünkü bu sınava girmeye hak elde eden src adayları için bu söz konusu değildir. Zira 15 Aralık 2016 tarihine kadar eğitimlerini Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde tamamlayan kursiyerler Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili eğitim yönetmeliğine göre geçerliliği olduğu için sizin sınav geçme barajı 60 puan olarak devam edecek.

2.Sınav tarihi: 26 Şubat 2017 Pazar günü yapılacaktır. Bu sınava girecek olanların sınav giriş belgeleri 17-20 Şubat 2017 tarihleri arasında yayımlanacaktır. Bu sınav için bir harç yatırmanız gerekiyor. Src sınav harcınızı Herhangi bir Halk Bankası şubesine giderek yatırabilirsiniz. Sınav harcının miktarı yeniden değerlendirme oranına göre 40,00 Türk Lirasıdır. Bu ödemeyi Sınav ücreti ile ilgili olarak bakanlığın yazısı;

“sınava girecek olan kişinin  T.C. kimlik numarası belirtilerek Halk Bankası İnternet Şubesi e-devlet ödemelerinden veya Halkbankası Şubelerinden Kurumsal Tahsilatlar kısmından ödenebilir. Havale veya EFT kabul edilmeyecektir.”

3.Sınav tarihi: 26 Mart 2017 Pazar günü gerçekleşecektir. Bu sınavda geçme kuralları aynen yukarıdaki sınavlarla aynı niteliklere sahiptir. 26 Mart 2017 src sınavının giriş belgesi 18 ile 20 Mart 2017 tarihleri arasında yayımlanacaktır. Src sınav harcının son yatırılma tarihi 15 Mart 2017 olarak belirlenmiştir.

4.Sınav tarihi: 30 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleşecektir. Bu sınavın giriş belgeleri sınavdan bir hafta evvel çıkıp, sınav sonuçları da iki hafta sonra yayınlanacaktır. Son harç yatırma tarihi 12 Nisan 2017 tarihidir. Görüldüğü gibi tüm src sınavlarında olduğu gibi sınav harçları sınavdan iki hafta önce yatırılır ve sınav sonuçları da sınavdan iki hafta sonra açıklanır.

Src Sınavından Başarılı Olan Kursiyerler;

Bakanlığımız tarafından yapılan Mesleki Yeterlilik sınavında başarılı olan kişilerin
T.C. kimlik numarasını belirterek Mesleki Yeterlilik Belgesi kart bedeli olan 17.00
TL. belge ücretini Halkbankası İnternet Şubesi e-devlet ödemelerinden veya
Halkbankası Şubelerinden Kurumsal Tahsilatlar kısmından ödemeleri halinde Mesleki
Yeterlilik Belgeleri basılarak adreslerine gönderilecektir. Havale veya EFT kabul
edilmeyecektir.

Sınav Yapılacak Merkezler;

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas ve Bolu illerinde yapılması planlanıyor. Ancak bu illerden herhangi birinde sınavı yapılacak aday yeter sayısına ulaşılmaması durumunda başka ile sevk edilir.