Güvenli Sürüş Teknikleri

SRC BELGESİ İLE GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ DERSİ İLİŞKİSİ

SRC -1.2.3.4 belgelerinden birini almak isteyen sürücüler bu dersi almak zorundadırlar. Bu dersin süresi 3 saattir. Sürücülerin sahip olmaları gereken en önemli nitelik güvenli araç kullanabilme bilgi ve becerisine sahip olabilmesidir. Güvenli sürüş teknikleri her şeyden önce sürücünün doğru bilgiye sahip olmasını gerektirir. Ve bu bilgisini trafik ortamında kullanmasıyla güvenli sürüş gerçekleşir. Güvenli sürüşü etkileyen birçok faktör vardır. Ama en başta sürücü gelmektedir. Sürücünün eğitimi gelmektedir. Elbette karayolunun mühendislik ilkelerine uygun olması, araç üreticilerinin araçlarını son sistem teknoloji ile üretmeleri de önemlidir.

Bu ders sürücülerin daha araca binmeden önce ne yapmaları gerektiğini, araca binince neleri yapmaları gerektiğini ve yolda nasıl davranılması gerektiğini anlatır. Yani güvenli sürücülük bütün bu aşamalarda yapılması gerekenlerin yapılmasıyla mümkündür. Ayrıca bu derste limit noktası, hız körlüğü, merkezkaç kuvveti gibi güvenlik açısından çok önemli olan kavramlar da verilir.

Güvenli SürüşDeğerli sürücüler, eğitim bizlerde olumlu yönde davranış değişikliği meydana getirerek mesleğimizi daha verimli şekilde yapmamızı sağlamaktadır. Unutmayalım ki, bu dersler bir bütündür ve hepsinden yararlandığımız ölçüde en iyi sonucu alabiliriz. Güvenli sürüşü bilmeyen bir sürücü bu mesleği yapamaz. Bu mesleğin temeli güvenli sürüştür. SRC belgesinin bakanlık tarafından verilmesinin nedeni; ülkemizde araç kullanarak para kazanan şoförlerin işlerini daha nitelikli, bilinçli olmalarını sağlamaktır. SRC eğitimi alan sürücüler, bu eğitimi almayan sürücülere göre her bakımdan bilgi, beceri, tutum ve davranış bakımından daha gelişmiş olduklarını görüyoruz. Çünkü eğitim ışıktır, eğitim yol göstericidir. Eğitimin bu sürücülerin davranışları güvenli sürüş yönünde değiştirmesi bizim kıvanç vericidir.
Evet, sevgili sürücüler unutmayınız!!! “ KALBİNİZİ EVDEN, GÖZÜNÜZÜ YOLDAN AYIRMAYINIZ.”

Güvenli Sürüş Teknikleri
GÜVENLİ SÜRÜCÜ MÜ? BECERİKLİ SÜRÜCÜ MÜ?

Beceri ve yetenekleri bakımından sürücülüğe çok uygun oldukları halde bir çok kişinin bu açıdan daha zayıf kişilere kıyasla daha tehlikeli sürücüler olduğuna ilişkin pek çok bulgu vardır. Bu kişilerin yetenek ve becerilerine güvenerek daha fazla riskli durumlara girdikleri ve bu risklerden bir kısmının da gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bunun açıklaması ne olursa olsun, asıl önemli olan şudur ki, yetenek ve beceriler açısından iyi durumda olmak, güvende olmak anlamına gelmemektedir. Oysa araştırmalar, güvenli sürücülük alışkanlığının pek çok eksikliği telafi edebildiğini göstermektedir.

trafik.gov.tr