Trafik Kuralları Ve Cezalar

SRC BELGESİ İLE TRAFİK KURALLARI VE CEZALAR DERSİ İLİŞKİSİ

Değerli sürücüler, SRC belgesi almak istediğinizde SRC eğitiminde alacağınız derslerden biri de “Trafik Kuralları ve Cezalar” dersidir. Trafik kuralları ve cezalar dersinin ders saati süresi 2 saattir. SRC -1,2,3,4 belgelerinden herhangi birini almak isteyenler bu dersi almak zorundadırlar. Bu 2 saat içerisinde dersin öğretmeni; genel trafik kurallarının yaşamdaki önemini vurgulayarak, bu kurallara içimizden gelerek, samimiyetle uymanın önemini vurgular.

Trafik kurallarını özümseyip, içselleştirerek bir dış uyarıcı olmaksızın ( trafik polisi ya da kamera) içimizden gelerek uyduğumuz takdirde ve bunu alışkanlığa dönüştürdüğümüz takdirde trafik sorununu önemli ölçüde çözeceğimize inanıyorum. İçimizdeki mahkeme önemlidir. İçimizdeki hâkimin sesini duymak gerekir. Vicdanımız geliştikçe içimizdeki mahkemenin gücü de artar. Ve bu ses insanlık sesidir. Bu ses insanlık sevgisinin ve saygısının sesidir. Bu sese kulak verelim. Her zaman her yerde polis ya da kamera aramayalım. Kendi kendimizi kontrol edelim. Bu durum bizim içsel denetim gücümüzü artırır. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğumuz gerçeğini unutmayalım.

Öğrenme, davranışlarımızda kalıcı değişiklikler meydana getirme sürecidir. Unutmayınız ki, bütün alışkanlıklarımız öğrenmiş olduğumuz davranışlardır. Eğer yanlış alışkanlıklarımız varsa bunları da öğrenmiş olduğumuzu unutmayalım. Bu yanlış alışkanlıklarımızı ( mesela kırmızı ışıkta geçme gibi.) ancak yerine doğru davranışlar koyarak unutabiliriz. Değerli sürücüler, insanın doğal özelliklerinden biri de unutkanlığıdır, unutmasıdır. O halde yanlış davranışlarını da unutabiliriz. Bunu yapabiliriz. Buna inanınız. Yeter ki, siz isteyiniz. Elbette ki yanlış alışkanlıklarınız da değişir.

Değerli sürücüler, sürücülerin olumsuz davranışlarından caydırılması için onlara yönetmeliğe uygun cezalar verilir. Bu cezalar kademe kademedir. Hapis cezası dahi verilebilir bazı davranışlara, bazı davranışlara sürücü belgesi iptali cezası verilebilir. Unutmayınız ki, cezadan maksat kazaları azaltmak, can ve mal kaybını en aza indirebilmektir. En temel faktör insandır. İnsanın zarar görmemesidir. İnsanın engelli durumuna düşmemesidir. Üretim kaybı yaşamamasıdır. Bir arabanın yerine onlarca araba üretebilirsiniz ancak her insan tektir ve özeldir. Hiçbir insan diğer birinin yerini tutamaz. Onun için lütfen insanın bu dünyadaki özel yerini ve özel önemini kavrayalım.

Sevgili sürücüler dikkat ediniz! “LÜTFEN KAVŞAKLARA YAKLAŞIRKEN HIZIMIZI AZALTALIM.”

Twitter adresimiz: https://twitter.com/srcbelgesi2

Trafik Cezası Nereye Ödenir?