Trafik Kazalarının Önlenmesi

SRC BELGESİ İLE TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ DERSİ İLİŞKİSİ

Değerli sürücüler, SRC belgesi almak istediğinizde SRC eğitiminde alacağınız derslerden biri de Trafik Kazalarının Önlenmesi dersidir. Trafik Kazalarının önlenmesi dersinin toplam ders saati süresi 2 saattir. Src1, Src2, SRc3 ve Src4 belgelerinden herhangi birini almak isteyenler bu dersi almak zorundadırlar. Bu 2 saat içerisinde dersin öğretmeni; trafikte asli kusur ve asli kusurların çeşitleri ile asli kusurla adli kusur arasında olan farkları, trafik kazalarının başlıca sebeplerini, bu sebepler içerisinde insanın kusur payını, buradan da şoförün kazalardaki kusur oranını vurgulayarak; trafik kazalarının nasıl önlenebileceğini sınıftaki kursiyerlerle yapılacak tartışmalar sonucunda birlikte yargılara varılarak bizzat sürücünün sorunu sahiplenmesini sağlar. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğumuz bilinci kazandırılır.

Ders çıkarılması gereken bazı trafik kazalarını içeren video

Trafik kazalarının bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini, kazaların tüm sebeplerini birlikte değerlendirmek gerektiği vurgulanır. Yani kazaların hepsini sadece bir faktörle açıklayamayız. Elbette en önemli faktör insan faktörüdür ancak yol koşulları, araçların teknik donanımları, sürücülerin eğitimi, yolların mühendislik koşuları da trafik kazalarında etkili olmaktadır. O bakımdan bütün bu faktörleri en ideal düzeye ulaştırmak amaç olmalıdır.

Sizlerin bu eğitimde en önemli kazanımınız yaşantılarınızı paylaşarak kendinizi değerlendirebilme becerisi kazanmanızdır. Böylece hatalarınızı tekrarlamayacak yeni kazandığınız tutum ve davranışları trafikte sergileyeceksiniz. Bu kazanımlarınızın sizi olumlu yönde etkilediği gibi karayollarını paylaştığınız diğer sürücüleri de etkileyecektir. Bu tutum ve davranışlarınızın dalga, dalga tüm toplumu olumlu yönde etkileyeceğini unutmayınız.

Trafik Kazalarının Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Trafik kazalarını önleme

Trafik artık hayatımızın en önemli parçası haline gelmiştir. Zamanımızın önemli bir parçasını trafikte geçirdiğimize göre bazı güvenlik tedbirlerini de almamız gerekmektedir. Peki, kazaların önüne geçebilmek için neler yapabiliriz, gelin aşağıdaki maddelere bir göz atalım.

Trafik Kazalarının Önlenmesi İçin Neler Yapabiliriz?

  • Kesinlikle yorgun ve uykumuzu almadan direksiyon başına geçmeyelim.
  • Alkol aldıktan sonra direksiyon koltuğuna kati surette geçmeyin,
  • Trafik ışıklarına mutlaka uyalım.
    • Yeşil ışık yansa bile çevremizi kontrol edin.
    • Yeşil ışık yandığında hemen korna çalmayın. Çünkü gürültü kirliliği insanların huzurunu bozarak strese girmelerine neden olur. Stresli sürücüler ise kaza yapmaya meyilli olurlar. Biraz sabır
    • Trafik ışıklarına yaklaştığınızda kırmızı ışığa yakalanmayalım diye gaza basmayalım. Zira bu davranış kaza riskine yol açabilir.
  • Aracımızın bakımını zamanında yaptırın. Arızalı araçlar kaza riskini artırır.

Sevgili sürücüler Lütfen dikkat! “LÜTFEN YAŞAMIMIZI PROVA ETMEYELİM, ÇÜNKÜ HER BİREY TEK VE ÖZELDİR.”