Çalışma Ve Dinlenme Süreleri

SRC BELGESİ İLE ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ DERSİ İLİŞKİSİ

SRC belgesi eğitim programında Çalışma ve Dinlenme Süreleri dersinin süresi 2 saattir. Bu src belgesi dersinde şoförler, hangi kurallarla, hangi hak ve sorumluluklarla yolcu ve yük taşıyacaklarını öğrenirler. Karayolları Trafik yönetmeliğinin 98. Maddesinde belirtildiği gibi, “Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dâhil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır.” Bu maddede de ifade edildiği gibi sürücüler bu derste kazanacakları bilgilerle daha profesyonel bir şekilde, bilinçli bir şekilde mesleklerini ifa etmektedirler.

Src1, Src2, Src3 ve Src4 belgelerinin tümü için gerekli olan bir derstir. Çalışma ve Dinlenme Süreleri dersi ile sürücüler doğru tutum ve davranışlar kazanarak gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında daha güvenli ve huzurlu bir şekilde şoförlük mesleğini yapmaktadır.
Değerli sürücüler, bu dersi dinlerken hem yeni bilgi, tutum ve davranışlar kazanacaksınız, hem de önceki deneyim ve yaşantılarınızı sınıf ortamında paylaşarak diğer sürücü arkadaşlara da rehberlik yapmış olacaksınız. Önemli olan dersi önemsemek; bizde doğru yönde tutum değişikliği meydana getireceğine inanmamızdır. Yaptığımız hataları sürekli yeni bilgilerle değiştirip, bilgimizin kristal kalesini her defasında daha da yükselteceğimize inanıyorum.

Src Belgesi sınavlarında AETR Konvansiyonu Çalışma ve Dinlenme Süreleri ile ilgili olarak karşınıza en az iki adet soru gelecektir.

Değerli sürücüler, unutmayınız! “STRESSİZ SÜRÜCÜLÜK KAZA RİSKİNİ AZALTIR.”