Ekonomik Araç Kullanımı

SRC BELGESİ İLE ARAÇ BİLGİSİ VE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI DERSİ İLİŞKİSİ

SRC eğitimi sürecinde  araç  bilgisi ve ekonomik araç kullanımı dersi 2 saatlik bir derstir. SRC-1,2,3,4 belgelerinden herhangi birisini almak isteyen kursiyer  bu dersi almak zorundadır. Şoförlerin en çok sordukları soru “Hocam bu derse ne gerek vardır?” sorusudur. Değerli sürücüler bu ders ile kullandığınız aracınız hakkında genel bilgiye sahip olacaksınız. Aracınızın tıpkı bir insan gibi sistemlerden meydana geldiğini, her sistemin araçta bir görev yaptığını, bu sistemler arasında karşılıklı bir etkileşim olduğunu,  bir sitemdeki arızanın başka bir sistemi de etkileyebileceğini öğreneceksiniz. Nasıl ki insandaki solunum sistemi dolaşım sistemini etkiliyorsa; şarj sistemi de elektrik sistemini veya marş sistemini etkileyebilir.

Ekonomik araç kullanımının ipuçları nelerdir?

Bizler bu ders sayesinde bu ilişkinin farkına varıyor ve zamanında gerekli tedbirleri alarak olabilecek bir sorunu çözüyoruz. Bir doktorun ameliyat yaparken kullandığı malzemeyi tanımaması ile bir şoförün aracını kullanırken aracını tanımaması arasında bir fark yoktur. Nasıl ki, ameliyatın sonucunun başarılı olması büyük oranda doktorun bilgi ve becerisine bağlı ise; kazasız bir ortam da büyük oranda sürücünün aracıyla ilgili gerekli bilgi ve beceriye sahip olmasından geçer.

Bu dersin kazanımlarından biri de; sürücülerin daha az yakıt harcayacakları şekilde bilgi ve beceri kazanmalarıdır. Sevgili sürücüler, mademki sizler bu işi meslek olarak seçtiniz o halde işinizi en iyi yapmanın gayreti içerisinde olunuz.  Bu gayret başta sizin olmak üzere, ailenizin ve de toplumun huzurunu sağlayacaktır.

Değerli sürücüler unutmayalım ki, bu eğitim sürecindeki tüm diğer dersler birbirlerine olumlu katkı yapmaktadırlar. Bu ders ile sizler bulunduğunuz ortamda daha saygın bireyler olacaksınız. Bütün insanlar değer görmek isterler unutmayalım. Bunun yolu bilgi ve becerilerimizi geliştirmekten geçer.

Not: bu ders src 5 belgesi dışındaki bütün src belgesi türlerinde bu derse yer verilmiştir.

Lütfen Dikkat!!!  “Hız yolu kısaltmaz senin yaşamını kısaltır.”

Bizi twitter da takip edebilirsiniz.